AGILITY dvojzkoušky 19.6.2020 CHROPYNĚ

Červen, 2020

Mimořádný termín zkoušek (pracovní den pátek) dovolil tentokráte se zúčastnit našim klubovým juniorkám.
Daniela s Amy a Eliška s Kimi si zajely na zkoušky do Chropyně, které posuzovala rozhodčí Eva Svobodová.
Běhalo se na umělé trávě (pozn. umělá tráva na venkovním závodišti umí pěkně zdevastovat psí tlapky za horkých dnů. Vedro se naštěstí tento pátek nedostavilo, počasí bylo spíše z druhého konce škály možností).
ELI + KIMI kategorie XSA1 (kategorie úplně nejmenších psů)
1.zkouška zaběhnutá čistě a splněná na výbornou
2.zkouška s jednou opravou poslední tyčky ve slalomu a shozenou jednou skokovou tyčkou = ztráta na čase, ale D (diskvalifikace) to nebyla !
Výkon Kimi hodnotí Eliška moc dobře a být 2x první je pěkné hodnocení.

DANČA + AMY kategorie LA1 (kategorie úplně největších psů)
1. i 2. zkouška D za opravy na Áčku.
To je v agility už takový úděl. Pokud zjistíme, že náš pes některou překážku nedělá dobře (nejčastěji to bývají tzv. zónovky), nestačí to trénovat jen na domácím cvičáku. Je nezbytně nutné jet „ven“ a vyzkoušet, zda procvičované doma je už nacvičené a zda pes konečně pochopil, jak má překážku vypracovat, aby za ní nedostával trestné vteřiny. A v takové fázi teď je právě Danča. Její Amy chce předvádět rychlý běh a při tom jí „uletí“ detail na zóně, zapomene se, zónu přeskočí jen aby byla už vepředu. A Danči nezbyde než běh zastavit, označit psovi chybu, vrátit ji zpět na překážku, donutit ji myslet a udělat to tak, jak se správně má. Ale to už každý rozhodčí pískne a ve výkonnostním průkazu je zapsán běh s D = diskvalifikace.
Nedostatečné prošlápnutí zóny je u velkých plemen velmi časté a pro psa velkých rozměrů je ve vteřině chyba na světě a nedá se vzít zpět. Vždyť oni mají ty nohy tak dlooouuuhéééé a ty skoky ještě delšíííí.

Holky agility žijí, jsou ochotné tomuto sportu hodně obětovat (čas svůj i rodičů, na závody je musí někdo vozit, peníze za startovné, semináře, výcvikové tábory) a mají radost z úspěchů svých psů, protože je to jejich společná práce, která je spojuje a vytváří přátelský vztah mezi člověkem a psem.