SEMINÁŘ s Martinou Magnoli Klimešovou

Červenec, 2018

Dne 30. června 2018 se ve výcvikovém prostoru KK Uherský Brod konal seminář s mistryní světa v agility Martinou Magnoli Klimešovou. Akce byla určena nejenom pro agiliťáky, ale pro všechny, kdo měli zájem lépe porozumět složitosti komplexního výcviku psa.

Sešli jsme se v 9:00 hodin. Asi tak dvacet lidí a 7 psů, všichni vybaveni na celodenní přednášku prokládanou vybraným cvičením. Martina začala úplně od začátku a to otázkou, jak by měl podle nás vypadat ideální pes. Od této cvičitelovi představy se totiž odvíjí veškeré požadavky , které na psa máme.
To my, majitelé, stanovujeme kritéria na provedení jednotlivých povelů a na základě nich bychom pak měli vytvářet denní, týdenní a roční plán výcviku.

Jak se ukázalo při následující ukázce, i takový obyčejný cvik “ sedni“ vyžaduje od psovoda celou řadu jednotlivých kroků, v nichž je možné udělat množství chyb. Ty pak v konečném důsledku vedou ke špatnému provedení a vytváří u psa nevhodné návyky, které se později obtížně odnaučují.

Základem úspěšného tréninku je odměňování, protože pomáhá vytvořit žádoucí chování. Martina kladla důraz na správné načasování, způsob a hodnotu odměny. Každý pes je stejně, jako člověk, osobitá individualita a má svůj vlastní žebříček odměn. Některý upřednostňuje pamlsek, některý hru a pro většinu psů je na samém vrcholu priorit sociální kontakt s člověkem. Čím těsnější vazbu se svým psem vytvoříme, tím snazší bude dosáhnout u něj očekávaného výsledku. Psovod by se měl naučit odměňovat psa tak, aby posiloval vzájemný vztah a učil psa důslednosti při práci. Současně by na sebe měl přenášet hodnotu toho, co pes miluje. Příkladem může být koupání v řece. Pokud je to oblíbená psí činnost, je vhodné pouště ho do vody až na povel a za odměnu.

Další ukázka předvedla správně vedenou hru se štěnětem. Martina si k ní vybrala svou vlastní fenku Nemi,
které je 5 měsíců. Štěně je ve fázi poznávání, že spolupráce s „mámou“ je nejlepší legrace na světě a že se prostě vyplatí dělat, co panička řekne. Aniž by si to pořádně uvědomilo, provedlo nenásilnou formou hned několik cviků za sebou. Následovalo uvolnění v náručí majitelky.

Uvolňování psa po práci se stalo dalším bodem programu. Psi šlechtění pro intenzivní práci často nedovedou správně odpočívat a v konečné výsledku pak můžeme mít místo příjemného parťáka otravného psího společníka, který neustále nabízí nějaké chování. Tomuto zlozvyku je dobré předcházet zřetelným odlišováním času pro práci a pro odpočinek a naučením uvolnit hyperaktivního psa v objetí majitele.
Podobná technika se úspěšně provádí u některých poruch chování především u dětí a jejich provedení u psa není zdaleka tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Pak už v rychlém sledu pokračovalo předvádění speciálních her, které Martina zařazuje do výcviku,
aby podpořila psí trpělivost, vynalézavost a výdrž při práci. Během těchto ukázek se probralo i úskalí
přetěžování při tréninku a jak mu předcházet střídáním správného poměru těžkých a lehkých lekcí.
Došlo i na péči o zdraví psa a pracování na zajištění dobré kondice. Podobně jako u lidí, i u psů je možné zařazovat do pravidelného tělesného cvičení udržování rovnováhy na balančních čočkách. Taková cvičení slouží k posilování málo využívaných svalů a prodlužuje schopnost psa být plně aktivní i ve vyšším věku.

V závěrečné diskuzi se každý účastník mohl Martiny zeptat na cokoli, co ho zajímalo. Nejvíce otázek padalo na téma odnaučování nevhodných návyků nebo naopak naučení zajímavých triků, především z oblasti dogdancingu. Končili jsme večer, hlavy plné nových poznatků a s vědomím, že je pořád co se učit. A protože během léta se Magnoliovi stěhují do Itálie, nezbývá než litovat, že česká reprezentace přijde o skvělou závodnici, a popřát Martině, ať se jí i nadále daří. Za skvělý brodský seminář ještě jednou děkujeme !
Štěpánka Mišková